Plik:Erasmus+ Logo.svg – Wikipedia, wolna encyklopedia

2020-1-PL01-KA102-079053

„Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego”
        Projekt  finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach funduszy ERASMUS+

Projekt 2020-1-PL01-KA102-079053 pt „Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy 2” realizowany jest w ramach programu Erasmus Plus, Akcja 1 przez Regionalną Szkołę Turystyczną w Polanicy Zdroju. Obejmuje on realizację  4 tygodniowych  praktyk zawodowych w Szwecji i Hiszpanii w okresie 01.09.2020 - 31.12.2022.

W ramach realizacji projektu planujemy zorganizować 2 grupy wyjazdowe do przedsiębiorstw turystycznych w Szwecji oraz 1 ,grupę do hoteli hiszpańskich, jako adeptów animacji czasu wolnego. Beneficjentami w projekcie kształcenia zawodowego będzie 46 uczniów z klas 2,3 i 4 w zawodach technik hotelarstwa ze specjalizacją pracownik pokładowy, technik organizacji turystyki ze specjalizacją animator czasu wolnego, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz 4 opiekunów -nauczycieli RST. Instytucjami przyjmującymi są firmy EU Mobility Sverige ze Szwecji oraz EuroMInd z Hiszpanii. Posiadają one wieloletnie doświadczenie w organizacji praktyk zawodowych dla młodzieżyz całej Europy. Firmy zapewnią uczestnikom wyselekcjonowane miejsca praktyk, zgodnie z kierunkiem kształcenia, zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę merytoryczną, zapewnią również program kulturalny obejmujący zapoznanie z obyczajami kraju goszczącego. Pobyt ma na celu nie tylko podnoszenie umiejętności i sprawności zawodowych i językowych, lecz również integrację grupy i rozwijanie kompetencji społecznych i międzykulturowych. Przed rozpoczęciem praktyk uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami BHP, z kulturą i historią kraju goszczącego oraz z zasadami etyki i dobrego współżycia z inną kulturą. Skorzystają również z kursu języka angielskiego, przygotowującego do lepszego wykonania celów projektu. Program praktyk został opracowany na podstawie programu nauczania o strukturze modułowej dla zawodów nr 422402, 422403 oraz 343404. Podczas 4 tygodniowego pobytu w Szwecji uczniowie zrealizują wynikające z podstawy programowej 4 tygodniowe praktyki zawodowe kształcenie praktyczne. Technik hotelarstwa zrealizuje praktykę w dziale utrzymania czystości i porządku w zakładzie hotelarskim, gdzie będzie przygotowywał jednostki mieszkalne oraz ogólnodostępne pomieszczenia hotelowe do przyjęcia gości oraz/lub w recepcji zakładu hotelarskiego, gdzie będzie asystował przy procedurach check-in i check-out, przy rezerwacji usług hotelarskich i sporządzaniu dokumentacji hotelowej, oraz/lub w dziale gastronomicznym zakładu hotelarskiego, gdzie będzie obsługiwał gości w restauracji hotelowej, przygotowywał napoje i desery, obsługiwał urządzenia kelnerskie oraz przygotowywał salę konsumencką do obsługi gości. Technik organizacji  turystyki zrealizuje praktykę w dziale hotelarskim, gdzie będzie obsługiwał gości w restauracji hotelowej, przygotowywał napoje i desery, obsługiwał urządzenia kelnerskie oraz przygotowywał salę konsumencką do obsługi gości. Technik żywienia i usług gastronomicznych zrealizuje praktykę w dziale produkcji gastronomicznej, gdzie będzie przygotowywał potrawy i napoje na podstawie receptury, w dziale gospodarki magazynowej, gdzie będzie ćwiczył zasadę 'pierwsze przyszło-pierwsze wyszło' oraz identyfikował surowce do produkcji gastronomicznej, w dziele wydawania potraw na salę konsumencką, gdzie będzie pracował z kartą menu i wydawał posiłki kelnerom.

Dodatkowo 18 uczniów posiadających uprawnienia animatora czasu wolnego zrealizuje 4 tygodniowe praktyczne kształcenie zawodowe w renomowanych hotelach w okolicy Malagi . Dla Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdroju, która jako pierwsza szkoła w Polsce otworzyła specjalizację Animatora Czasu Wolnego, praktyki uczniów przyczynią się do poprawy poziomu kształcenia w wymiarze międzynarodowym - nauczyciele zdobędą dodatkowe umiejętności zawodowe, porównując standardy i procedury kraju o dłuższej tradycji właściwej obsługi klienta.

Wszyscy wymienieni powyżej uczestnicy podniosą poziom znajomości 'żywego' języka angielskiego, jak również poznają kulturę, kuchnię, historię i obyczaje kraju goszczącego. Głównym celem projektu dla Regionalnej Szkoły Turystycznej jest zwiększenie innowacji w procesie kształcenia młodzieży oraz zwiększenie konkurencyjności absolwentów szkoły na rynku pracy. Uczeń odbywający praktykę za granicą lepiej radzi sobie z opanowaniem stresu, nabiera pewności siebie, radzenia sobie w różnych, niekiedy trudnych sytuacjach, jest otwarty, tolerancyjny, ponieważ styka się z wieloma kulturami, łatwiej aklimatyzuje się w nowym środowisku pracy, poprzez poznanie obcej kultury. Dzięki opanowaniu języka obcego postrzega siebie jako otwartego na wyzwania Europejczyka. Wyniki ewaluacji posłużą poprawie działań w przyszłości. Szkoła będzie podejmować dalsze starania pozyskiwania partnerów, wspomagających jej działania w kształceniu zawodowym. Chcemy, żeby nasi uczniowie nie odbiegali w wykonywanej pracy od swoich zagranicznych kolegów.

Koordynatorem projektu jest Barbara Szeliga, Kierownik Kształcenia Praktycznego w RST.

Kontakt z koordynatorem baskle@op.pl