Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku i trwało do 16 lutego 1919 roku Było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w naszej historii. Doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Zakończyło się sukcesem, dzięki dobrej organizacji, ale także wysokiej samoorganizacji wielkopolskiego społeczeństwa.
Swój wkład w zwycięstwo wnieśli Władysław Jankowski i Edward Fikus. Ich nazwiska znajdują się w opracowanej bazie on-line, uczestników Powstania Wielkopolskiego. W momencie wybuchu zrywu mieli skończone zaledwie 23 lata. Urodzili się w okresie zaborów. Byli wychowywani w duchu patriotycznych wartości i przywiązania do polskiej tradycji. Miejscem ich pochówku jest polanicka nekropolia.
17 grudnia 2024 roku klasa pierwsza technikum żywienia i usług gastronomicznych z dyrektorem szkoły panią Anettą Witkowską i nauczycielem historii - oddała Powstańcom Wielkopolskim hołd pamięci. Dla uczniów była to lekcja historii z dala od ławki i tablicy. Autentyczne miejsca lepiej sprzyjają edukacji historycznej. Wyzwalają emocje, rodzą pytania i ciekawość poznawczą. No, na przykład - jak byli ubrani powstańcy i dlaczego mieli na głowie czapki rogatywki?
Te słynne wielkopolskie rogatywki - czapki wojskowe z daszkiem i rogatą kwadratową górą były najbardziej charakterystycznym elementem umundurowania Powstańców Wielkopolskich. Oglądając ikonografię tego okresu widzimy, że rogatywki stanowią nakrycie głowy Powstańców Wielkopolskich. Stąd zarówno Władysław Jankowski i Edward Fikus musieli nosić rogatywki. Dodać należy, że Powstańcy Wielkopolscy korzystali z mundurów niemieckich, bo takie były pod ręką. Dopiero na rozkaz generała Józefa Dowbor Muśnickiego, wprowadzono element umundurowania, który na pierwszy rzut oka miał odróżniać powstańców od Niemców. I tak czapka rogatywka stała się znakiem rozpoznawczym żołnierzy z Wielkopolski.
PamiętaMY, 27.12.2024 rok - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!
Tekst i foto: Danuta Droździk