Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!👏💪👏
Zapraszamy do RST!!!
"Bitwa na drobiowe smaki" - 2024
Jeszcze raz gratulacje !!!🤩
Jak Walentynki to tylko na słodko♥️
- 1
Rocznica wywózki na Sybir
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, została podjęta przez Sowietów decyzje o masowej wywózce ludności polskiej na Sybir. Wielu zmarło w czasie drogi, wielu nie wróciło z tej nieludzkiej ziemi. Słowo „Sybir” stało się więc synonimem męczeństwa. Obowiązkiem naszego pokolenia jest pamięć o tamtych wydarzenia.
W Polanicy – Zdroju przy pomniku Sybiraków przy ul. Warszawskiej 9 lutego o g. 12.00 zostały zorganizowane obchody, które upamiętniały dramatyczne dni z 1940 roku. Były poprowadzone przez p. Edwarda Wojciechowskiego, prezesa Towarzystwa Miłośników Polanicy. Rozpoczęły się od wspólnego śpiewu Mazurka Dąbrowskiego. W uroczystości uczestniczyła społeczność Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy – Zdroju wraz z Panią Dyrektor Anettą Witkowską, p. Danutą Droździk – nauczycielką historii oraz z ks. Mateuszem Matusiakiem. Na zakończenie odsłuchano w zadumie Hymn Sybiraków.
Ks. Mateusz Matusiak
Miniony tydzień obfitował w wydarzenia sportowe rangi powiatowej.
Po kilkuletniej przerwie nieobecności naszej szkoły, reprezentacja dziewcząt i chłopców w piłce siatkowej pojawiła się w gronie drużyn rywalizujących o tytuł Mistrza Powiatu.W dniu 06.02. odbył się turniej dziewcząt, w którym nasza kobieca reprezentacja zakończyła udział na etapie grupowym.Dzień później zaprezentowali się chłopcy,którzy dostali się do finałowej czwórki. Niestety w meczu o 3 miejsce musieli uznać wyższość drużyny z Kudowy zajmując ostatecznie 4 miejsce. Brawo chłopaki
Zachwytom nie było końca!
- 12
Już po raz kolejny uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej przygotowali poczęstunek i zapewnili obsługę gościom, podczas gali wręczenia corocznej Nagrody Starosty "Róża Kłodzka" .Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie i godne reprezentowanie szkoły.
Zaczynamy zapisy!
Szczegóły na plakatach na korytarzu szkolnym.
ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE W RST!!
Rekrutacja
Uwaga!!
,,Najpiękniejszy stół wigilijny w korzennym nastroju 2023"
- 10
W konkursie sprawdzającym umiejętności savoir - vivre przy stole, pracy w grupie i znajomosci polskich tradycji świątecznych pod tytułem ,,Najpiękniejszy stół wigilijny w korzennym nastroju 2023" uczestniczyło 48 os. Pierwsze miejsce zdobył zespół w składzie: Kinga Mikołajczyk, Wiktoria Kamińska, Hanna Buss, Hanna Dudek, drugie miejsce: Natalia Kopeć, Patryk Arendarczyk oraz druga drużyna którą tworzyły: Martyna Grzybowska, Magdalena Spanier, Martyna Prymus, Jagoda Dobosz. Trzecie miejsce zajęły: Maja Koźlik, Kaja Koźlik, Nadia Michalska i Kamila Jędrzejów.
Gratulujem!!!
27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, świętem państwowym
27 dzień grudnia jest polskim świętem państwowym od 2021 roku. Upamiętnia on zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-1919. Jest hołdem pamięci dla powstańców, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego. Walcząc, przyłączyli matecznik polskości do odrodzonej Rzeczypospolitej.
W tym dniu, w sposób szczególny pamiętamy o bohaterach naszej wolności. Zwłaszcza, że polanicki cmentarz komunalny jest pełen bohaterów, którzy na przestrzeni dziejów, czynem zbrojnym dawali świadectwo ,,że jeszcze nie zginęła… Z mojej wiedzy wynika, że ,,polanickie Powązki” są miejscem spoczynku przynajmniej dwóch powstańców wielkopolskich. Znajdziemy tu groby: Władysława Jankowskiego i Edwarda Fikusa.
W przededniu 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego dyrektor Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju, pani Anetta Witkowska wraz z nauczycielem historii i uczniami klasy I technikum gastronomicznego oddali hołd pamięci dla powstańców wielkopolskich. Udział w wydarzeniu był żywą lekcją historii i krzewienia patriotyzmu wśród uczniów.
Tekst i zdjęcia: Danuta Droździk
Wesołych Świąt
,,Był młody, chciał żyć” - pamięć o Romanie Kużaku w 53. rocznicę wydarzeń Grudnia 1970 roku
- 3
17 grudnia 2023 roku minęła 53. rocznica wydarzeń Grudnia ’70. Doszło wtedy na Wybrzeżu, do fali strajków i protestów robotników. Zostały one krwawo stłumione przez wojsko i milicję na polecenie władz PRL-u. Jak wynika z ustaleń historyków, śmierć poniosło wówczas 45 osób. Wśród ofiar masakry w Szczecinie był 23-letni Polaniczanin, Roman Kużak.
Roman Kużak urodził się i wychowywał w Polanicy-Zdroju. Od 1966 roku mieszkał w Szczecinie i uczęszczał do Studium Nauczycielskiego. Studium ukończył w 1969 roku i podjął pracę w tamtejszym Technikum Kolejowym. Rok później skierowany został do pracy w Szkole Podstawowej nr 34 w Szczecinie jako nauczyciel wychowania fizycznego. Podczas ,,Czarnego Czwartku” został trafiony kulą i zmarł w szpitalu.
Nasza szkoła pamięta o bohaterze polskiej drogi do wolności – Romanie Kużaku. Każdego roku włączamy się miejskie obchody tragedii grudniowej. 15 grudnia 2023 roku klasa pierwsza technikum gastronomicznego wraz z dyrekcją szkoły uczestniczyła w wydarzeniu, które miało miejsce na miejscowej nekropolii. W imieniu społeczności szkolnej oddaliśmy hołd pamięci. W uroczystości udział wzięły trzy siostry Romana Kużaka, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Polanicy, władze miasta, nauczyciele reprezentujący polanickie szkoły.
Towarzystwo Miłośników Polanicy z prezesem Edwardem Wojciechowskim bardzo zabiega o kultywowanie wiedzy i przywracanie pamięci o Romanie Kużaku. Prezes TMP, zawsze podkreśla, że najbardziej zależy mu na udziale młodzieży w uroczystościach. Młodzież jest ważnym ogniwem sztafety pokoleniowej, a zarazem świeczką pamięci, która musi być przekazywana kolejnym pokoleniom Polaków. A być w pamięci – to znaczy żyć!
Danuta Droździk
Uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Violetcie Villas w dniu 11 grudnia 2023 roku
- 3
Wystawa jest hołdem pamięci dla wielkiej diwy-Violetty Villas, w 12. rocznicę śmieci. Prezentuje dorobek artystki i nawiązuje do małej ojczyzny-ziemi kłodzkiej. Powstała z inicjatywy Michała Pietrzyka-fana talentu V.V. Została wykonana przez uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdoju w składzie: Michał Pietrzyk, Wiktoria Janicka, Piotr Piątkiewicz i Martyna Jóźwiak.
Dziękujemy pani dyrektor Anetcie Witkowskiej za wsparcie projektu oraz pani Danucie Droździk za czuwanie nad stroną merytoryczno-techniczną przedsięwzięcia.
Drugie miejsce dla uczennicy klasy 3h - Wiktorii Kopacz, za udział w konkursie ogólnopolskim ,,Katyń 1940. Pamięć i Prawda”
Dnia 7 grudnia 2023 roku w siedzibie Fundacji Janiny Lewandowskiej we Wrocławiu miało miejsce wręczenie nagród za udział w konkursie o Katyniu. Na uroczystą, kameralną galę zostało zaproszonych 15 finalistów. Wśród grona wyróżnionych znalazła się uczennica Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy - Zdroju, Wiktoria Kopacz. Celem konkursu było upamiętnienie, zgłębienie oraz promowanie wiedzy o wydarzeniach związanych ze zbrodnią katyńską. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu eseju lub stworzenie filmu. Wiktoria napisała esej o Janie Maleszyku, posterunkowym Policji Państwowej z Kresów Wschodnich II RP. Ukazała jego życie rodzinne i zawodowe oraz wkład w służę dla Ojczyzny. Komisja konkursowa doceniła wyjątkowe zaangażowanie uczennicy – przyznając jej II miejsce w konkursie. Opiekunem merytorycznym pracy konkursowej była p. Danuta Droździk, nauczyciel historii. Gratulujemy sukcesu!
W RST pamiętamy o 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Wycieczka do Hydropolis
- 1
20 listopada uczniowie 1 klasy technikum hotelarskiego wraz z kilkoma uczniami z 1 t i 4 h udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” – centrum wiedzy o wodzie, we Wrocławiu. Miejsce to łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. W drodze powrotnej młodzież odwiedziła Exit19, najwyżej notowane polskie escape roomy. W rankingu międzynarodowym zajmuje 6 miejsce na świecie.
Archiwum Aktualności