UWAGA!!UWAGA!!
Warsztaty jeździeckie w Szkole Jazdy Konnej Kucykowa Polana.
- 23
Wczoraj w ramach zajęć dotyczących turystyki kwalifikowanej uczennice klasy 2 t poznawały tajniki jeździectwa.
Jazda konna - jak każdy inny sport - to doskonałe narzędzie do kształtowania charakteru, uczy dyscypliny, cierpliwości i pokory. Ponadto wymaga od jeźdźca opanowania i porozumienia ze zwierzęciem. Opieka nad koniem wyrabia systematyczność, wrażliwość i odpowiedzialność.
Dziękujemy Pani Grażynie Witek za tak fascynujące warsztaty.
Dziękujemy również Wiktorii W. za super pomysł
i zaangażowanie.
Powtórzymy wyjazd we wrześniu?
Szkolenie Cabin Crew Introduction
W dniach 10.06 i 11.06.2024 w RST - Regionalna Szkoła Turystyczna Technikum im. Jana II Pawła odbyło się 16- godzinne szkolenie Cabin Crew Introduction dla personelu pokładowego, obejmujące przygotowanie teoretyczne do procesu rekrutacji w liniach lotniczych ( podstawy wiedzy lotniczej, współpraca w załodze, wymagania, umiejętności oraz preferencje personalne, standardy obslugi, briefing, przygotowania do lotu). W szkoleniu uczestniczyło ponad 20 uczniów klas pierwszych i drugich. Jest to pierwszy etap niezbędny w procesie rekrutacji. Szkolenie przeprowadziła firma szkoleniowa Sky 4 Jet.
UWAGA!
OGŁOSZENIE!!
MasterChef w RST
- 4
I. anglojęzyczny MasterChef RST za nami🧑🍳.Do konkursu kulinarnego przystąpiły cztery zespoły z klasy pierwszej i drugiej technikum żywienia i usług gastronomicznych.Miały one za zadanie opracowanie receptury potrawy wybranej kuchni świata, przygotowanie dania zasadniczego i deseru oraz zaaranżowanie dekoracji stołu.Dodatkowym utrudnieniem było omówienie rezultatów swojej pracy w języku angielskim, z czym wszyscy poradzili sobie doskonale. Zwyciężyła Sandra i Paula z klasy Ig, które przygotowały potrawy kuchni greckiej🇬🇷.Symboliczne nagrody, dyplomy i gratulacje wszystkim uczestnikom złożyła Pani dyrektor Anetta Witkowska oraz Pani wicedyrektor Magdalena Strychaniecka💐.Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka angielskiego.
ZAPRASZAMY!!!RST TO NAJLEPSZY WYBÓR!!
Siatkówka plażowa - zawody powiatowe
DZIEŃ DZIECIAKA bez plecaka! 👶🏼🫵🏻
Zapraszamy uczniów wszystkich klas, zgłaszajcie swój udział w konkursie najbardziej kreatywnych „nie-plecaków”
Uwaga!
Kandydaci, którzy aplikowali do projektu FERS "Europejska turystyka w praktyce" proszeni są o stawienie się w dniu 20 maja 2024r. o godz. 12.15 w Sali Medialnej celem odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.
Serdecznie zapraszamy 🙂
Warsztaty i kursy barmańskie w RST
- 3
W tym roku szkolnym, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty i kursy barmańskie.Spora grupa uczniów zdobyła nowe umiejętności i poznała tajniki sporządzania drinków i koktajli.Właśnie zakończył się kolejny kurs prowadzony przez Pana Dariusza Owczarka, właściciela Agencji Barmańskiej OryginalnyBar.pl.Dziękujemy bardzo za ciekawe i profesjonalne zajęcia💐.
Przepiękna rocznica – 96. urodziny pana Tytusa Wyczałka, kapitana w stanie spoczynku
10 maja 2024 roku delegacja złożona z przedstawicieli polanickich instytucji, odwiedziła pana Tytusa Wyczałka w jego domu. Regionalną Szkołę Turystyczną w Polanicy-Zdroju reprezentowała pani dyrektor Anetta Witkowska. W imieniu grona pedagogicznego i społeczności szkolnej przekazała z serca płynące życzenia w podziękowaniu za wszystkie lekcje historii z jego udziałem. Życzyła Jubilatowi długich lat życia w dobrym zdrowiu i dużo powodów do radości w toczącej się historii najnowszych czasów. Podziękowała za trudy i owoce minionych lat – odwagę, determinację, niezłomność i wytrwałość w walce o wolną i suwerenną Polskę.
Pan Tytus Wyczałek może być dumny ze swojej metryki. Zapisał się na kartach naszej historii złotymi literami. Od dziecka był wierny Ojczyźnie, przejawiał wzorową aktywność i dumę z bycia Polakiem. To poczucie więzi z narodem i Ojczyzną wpisane jest w jego wychowanie w duchu wartości patriotycznych. Wyniósł je z domu rodzinnego, a przede wszystkim ze szkoły w Mielcu.
Pan Tytus Wyczałek, mimo lat i stanu zdrowia jeszcze do niedawna ze Sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Obwód Ziemi Kłodzkiej uczestniczył w lokalnych uroczystościach patriotycznych i rodzinnym Mielcu. Swoją postawą dawał wzorowy przykład dbałości o Ojczyznę. Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek! W czasach, w których żyjemy, w obliczu wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie szczególnie aktualne jest dążenie do utrzymania pokoju na świecie. Uczmy się z przekazów świadków historii. Pozostaje być w nadziei, że ,,Takie będą Rzeczypospolite jak ich młodzieży chowanie”.
Szkoła dziękuje rodzinie za miłe przyjęcie.
Tekst: Danuta Droździk, Foto: doba.pl
POLECAMY EUROPEJSKI FESTIWAL DLA CAŁYCH RODZIN
Rozpoczęta rekrutacja do Projektu FERS
Prace plastyczne uczniów RST
- 19
Uczniowie RST wykonali na lekcjach informatyki plakaty z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy do oglądania.
QUIZ O KONSTYTUCJI 3 MAJA
Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszamy wszystkich uczniów i gości do rozwiązania quizu. Poniżej link, wypełnienie quizu nie wymaga logowania, nie są zbierane żadne dane. Miłej zabawy.
Witaj majowa jutrzenko!
Przed nami trzy majowe dni świąteczne, które są szczególnie ważne w historii Polski. Są one również ulubionymi świętami Polaków, na które czekamy. Kojarzą się z wydłużonym weekendem, planami na majówkę, wiosenną aurą, kwitnącymi kwiatami, zielenią i powiewającymi biało-czerwonymi flagami. Pewnie czas wolny od pracy, spędzimy na wyjazdach, spacerach czy spotkaniach w gronie rodzinnym lub przyjaciół. Jest zatem okazja aby przypomnieć, dlaczego je obchodzimy. Warto podkreślić, że są to święta radosne. Uczą patriotyzmu i kształtowania właściwych postaw obywatelskich.
1 Maja to Święto Pracy, w dokładnym brzmieniu Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinowemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pokoleniu naszych rodziców i dziadków 1 maja może kojarzyć się z obowiązkowymi pochodami.
2 Maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało uchwalone przez Sejm na mocy ustawy z dnia 20.02.2004 roku o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony –waleczność i odwagę.
W roku 2024 przypada 233 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Pamiętać należy, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej. Regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony akt prawny powstał we współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Konstytucja zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 Maja 1791 roku zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła liberum veto i wolną elekcję. Świętowanie podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL było zakazane. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja – znów jest świętem narodowym.
Cieszmy się majowymi świętami bo nikt nam świętowania dzisiaj nie zabroni. Pamiętajmy o pokoleniach Polaków, którzy własną krwią znaczyli drogi do wolności, niepodległości i suwerenności. A na znak patriotyzmu wywieśmy biało-czerwone flagi.
Danuta Droździk
,,Jedenaste. Nie bądź obojętny” – wizyta uczniów RST w Miejscu Pamięci Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
- 14
24. kwietnia 2024 roku grupa 28 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych technikum, wzięła udział w trudnej, smutnej i poruszającej lekcji historii. Przekaz wybrzmiewający na długo pozostanie w pamięci. Uczestnicy w skupieniu i należytej dla tego miejsca powadze, przez 3,5 godziny zostali przez edukatora oprowadzeni i zapoznani z historią największego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. W latach 1940-1945 straciło w nim życie ponad 1,1 miliona mężczyzn, kobiet i dzieci. Głównymi ofiarami tego obozu byli Żydzi, Polacy, Romowie i ludzie innych narodowości.
Z perspektywy czasów, w których żyjemy, trudno jest zrozumieć, że ,,ludzie ludziom zgotowali ten los” w XX wieku. Miejsce Pamięci Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau tak naprawdę jest wielkim cmentarzem, gdzie skali dramatu nie potrafi ogarnąć ludzka wyobraźnia. Po przekroczeniu bramy obozowej z cynicznym napisem ,,Arbeit macht frei” nasi uczniowie poczuli powagę miejsca. Zobaczyli poszczególne bloki z pustymi celami, a w nich świadectwa zbrodni: fotografie na ścianach i osobiste rzeczy więźniów. Pomieszczenie krematorium, komora gazowa i ściana straceń - wywołały ogromne emocje i wzruszenie wśród uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju.
Kolejnym punktem zwiedzania był obóz Auschwitz II – Birkenau. Zobaczyliśmy ogromną bramę wjazdową i prowadzące do niej tory kolejowe. Przywożono nimi, do tego piekła na ziemi, transporty więźniów z całej Europy. Na rozległym terenie obozu młodzież zobaczyła baraki i pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, ruiny komór gazowych z krematoriami. Wzruszający to obraz eksterminacji cywilizacji europejskiej.
Dziękuję uczniom za udział w żywej lekcji historii tak bardzo różniącej się od codziennych zajęć w klasie szkolnej. Przyjazd do tego miejsca to także lekcja kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia, godnej śmierci oraz szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę, kolor skóry, wyznanie... A niesztampowe zajęcia pozwolą młodzieży lepiej zrozumieć historię Polski i świata.
Na koniec chciałabym odnieść się do uniwersalnego i przejmującego przesłania, ocalałego więźnia Auschwitz - Mariana Turskiego. ,,Jedenaste. Nie bądź obojętny!” Myślę, że te słowa zobowiązują i muszą być lekcją, którą tym razem trzeba odrobić, a przynajmniej próbować. Bo - jak mawiał Turski, cytując prezydenta Austrii, obecnego na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego: ,,Auschwitz nie spadło z nieba”. Mam nadzieję, że docenimy dar późnego urodzenia i życie w demokracji. I jeszcze to, że w wirach historii nie musimy testować swojej odwagi, walki o godność i odporności na tortury. Nigdy więcej wojny!
Historie dobrych dusz, opowiedziane przez członkinie rodzin odznaczonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
- 3
Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Z tej okoliczności w dniu 9. kwietnia 2024 roku gościliśmy w naszej szkole członkinie rodzin odznaczonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodow Świata. Spotkanie pani Iwony Kwaszyńskiej i pani Małgorzaty Greniuk z uczniami klas: 1h, 2t, 4g, 4t oraz 5t odbyło się w ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydow w czasie II wojny światowej. Uczniowie mieli okazję poznać heoizm dwóch polskich rodzin z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej.
,,Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – to pochodząca z Talmudu sentencja widnieje na medalach wydawanych przez Yad Vashem w Jerozolimie. Według definicji ,,Sprawiedliwy to osoba pochodzenia nieżydowskiego, która podczas II wojny światowej aktywnie i w sposób ciągły wspierała akcję ratowania Żydów lub udzielała im schronienia bez wynagrodzenia”. Należy nadmienić, że tylko w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci.
Mimo groźby śmierci, rodzina Bronisławy i Władysława Sobolewskich oraz ich córka Franciszka - uratowali życie czworo Żydom. Ukrywali ich w latach od 1942 do 1944 roku. Mężczyźni przebywali w kryjówce przygotownej przez Władysława Sobolewskiego, a kobieta – w kuchni za piecem. Po II wojnie światowej bracia Wiliam i Dawid Hausknecht wyemigrowali do USA. Mieli kontakt z Franciszką Kwaszyńską. Pisali listy i przysyłali paczki, ale już nigdy się nie spotkali. To oni zgłosili rodzinę Sobolewskich do odznaczenia za pomoc w ukrywniu Żydów. Nieznany był los Jojłyka i Ity Laster.
Pani Małgorzata Greniuk podczas spotkania z uczniami opowiedziała jak Bronisława i Bazyli Hreczuk pomagali rodzinie żydowskiej przetrwać czas II wojny światowej na peryferiach Lwowa. Uratowni z holokaustu, po II wojnie światowej wyjechali do Izraela i utrzymywali kontakty osobiste do końca życia.
W imieniu dyrekcji i uczniów składam serdeczne podziękowania p. Iwonie Kwaszyńskiej i p. Małgorzacie Greniuk za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się rodzinnymi historiami z czasów okupacji niemieckiej. Dla wielu naszych uczniów ta niestandardowa lekcja historii, będzie inspiracją do przeglądania zdjęć w albumach rodzinnych i spokań z nestorami rodu. Aby pamięc nie zginęła...
Tekst i zdjęcia: Danuta Droździk
Archiwum Aktualności