Rodzinny portret, bo po 5 wspólnych latach to już prawie rodzina.
Zakończenie zajęć zawodowych z klasą 5t.
Dziękujemy za wspólne chwile.
Magdalena Strychaniecka
Edyta Zarzycka-Kościesza
Rodzinny portret, bo po 5 wspólnych latach to już prawie rodzina.
Zakończenie zajęć zawodowych z klasą 5t.
Dziękujemy za wspólne chwile.
Magdalena Strychaniecka
Edyta Zarzycka-Kościesza
13 grudnia 2024 roku, upamiętniliśmy 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Formą upamiętnienia był happening pn. ,,Który skrzywdziłeś człowieka prostego”. Dla uczniów naszej szkoły była to żywa lekcja historii, nawiązująca do tragicznych wydarzeń z czasów PRL-u.
Podczas zajęć, w trakcie drugiej godziny lekcyjnej, społeczność szkolna przeniosła się w czasie i przestrzeni - w mroczne lata 80. XX wieku. Tego dnia na korytarzach szkolnych pojawiła się Milicja Obywatelska, kontrolująca porządek i pacyfikująca wszelkie przejawy oporu. Niepokojące wycie syreny zwiastowało niecodzienne wydarzenie i przejęcie na twarzach. Uczniowie dowiedzieli się o zakazach obwieszczonych przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, która nie była w stanie złamać oporu społecznego. Z antresoli rozrzucone zostały ulotki ośmieszające ówczesną władzę. Z oddali słychać było głośne skandowanie haseł: ,,Nie ma wolności bez Solidarności!”, ,,WRON-a Orła nie pokona!” i ,,Precz z generałem!”.
Całość przedstawienia została urozmaicona pieśniami i piosenkami. Były one wypełnione ideami wolnościowymi oraz głosem pokolenia, dzięki któremu żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Wykonano takie utwory jak: ,,Mury”, ,,Obława”, ,,Psalm o gwiazdce”, ,,Kocham wolność”, ,,Człowieczy los”, ,,Nice” i ,,Miejcie nadzieję”.
Ponadto uczniowie wysłuchali recytacji ,,Idą pancry na Wujek”. Wiersz mówi o masakrze w kopalni węgla kamiennego w Katowicach. O tym, że zło uczynione, nigdy nie było i nie będzie przebaczone, obecni na happeningu usłyszeli z wiersza noblisty - Czesława Miłosza pt. ,,Który skrzywdziłeś człowieka prostego”.
Wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku nie powinny mieć miejsca w historii Polski. Ale na nasze jutro musimy patrzeć przez nasze wczoraj. Mimo upływu czasu, świadomie pamiętamy – bo pamięć jest wielką siłą!
Świąteczny nastrój zagościł już u nas na dobre! Wczoraj odwiedziliśmy przecudowny ustrojony światełkami Wiedeń i skosztowaliśmy regionalnych pyszności na corocznym świątecznym jarmarku Wiener Christkindlmarkt 😍🎄✨❤️⭐️🌟
W programie było między innymi zwiedzanie katedry Stephansdom oraz krypty Kapucynów - miejsce pochówku zmarłych z dynastii Habsburgów, Hofburg, Parlament, Pomniki Marii Teresy, Sissi i Mozarta i wiele innych zapierających dech zabytków Wiednia 🌟😍✨!
Uwaga! Tegoroczna edycja konkursu na Animatora Grudnia: "Świąteczna ozdoba mikołajkowa". Należy wykonać ozdobę mikołajkową samodzielnie, z wykorzystaniem materiałów świąteczno-noworocznych.
https://www.facebook.com/share/v/1Awpr9q4t1/
Termin przesyłania zdjęć pokazujących etapy wykonywania pracy oraz oddania gotowych mikołajków do nauczycieli przedmiotów turystycznych: 19.12.2024.
Ogłoszenie wyników: 20.12.2024r.Serdecznie zapraszamy 🙂
Kurs animatora czasu wolnego organizowany przez Rainbow za nami. Witamy w naszym gronie nowych animatorów RST i gratulujemy uzyskanych umiejętności. Dziękujemy trenerom Akademii Rainbow za super zabawę!😍🙂
Trudno znaleźć lepsze zajęcie, które łączyłoby przyjemne z pożytecznym. Tańczą na mini disco, szukają ukrytych skarbów, ćwiczą aqua aerobik. I to wszystko w czasie pracy, bo na tym ich praca polega! Rekrutacja na animatora czasu wolnego Rainbow odbyła się w Regionalnej Szkole Turystycznej w dniu 29.11.2024 r. Wszyscy zainteresowani przystąpili do rekrutacji, aby wykazać się swoimi umiejętnościami animacyjnymi.Rekrutacja przebiegała w bardzo miłej i sympatyczniej atmosferze.Kandydaci prezentowali swoje umiejętności animacyjne oraz posługiwania się językiem angielskim.Wszystkim serdecznie gratulujemy 🙂
Jakie znaczenie mają ubezpieczenia społeczne w życiu młodego człowieka, czy warto płacić składki i jakie są rodzaje świadczeń społecznych - to tematy poruszane podczas spotkania uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej z przedstawicielami Inspektoratu ZUS w Kłodzku - Panią Katarzyną Kiertucką-Kapinos oraz Panią Anną Kosak.
,,Nie spodziewaliśmy się, że spotkanie będzie aż tak ciekawe. ZUS brzmi dość poważnie, a wszystko było wytłumaczone w fajny i łatwy sposób tak, żeby każdy mógł zrozumieć''- opisują to spotkanie uczniowie.
"Na koniec mogliśmy zadać pytania, których było dosyć sporo - właśnie wtedy dowiedzieliśmy się jeszcze więcej ciekawostek na temat ZUS. Myślę, że takie spotkania mają sens, na co dzień nikt nam nie mówi o takich rzeczach, a jednak dotyczy to nas''.
Dzieki spotkaniu uczniowie profesjonalnie i praktycznie dowiedzieli się o tym jak odnaleźć się w świecie ubezpieczeń społecznych oraz przygotowali się do kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy o ZUS.
Pozyskaliśmy bardzo cenne informacje, za które serdecznie dziękujemy.
W dniu 29.11.2024 r. uczniowie klas turystycznych wzięli udział w warsztatach animacyjnych organizowanych przez Akademię Rainbow. Podczas warsztatów trenerzy - Mikołaj i Kacper, podzielili uczniów na grupy i zorganizowali w każdej z nich zabawy animacyjne. Animacje zintegrowały uczniów, umożliwiły na wymienienie się pomysłami i technikami animacyjnymi. Odbyły się również zajęcia taneczne, podczas których bardzo dobrze się bawiliśmy i nauczyliśmy się wielu nowych tańców animacyjnych. Trenerzy Akademii Rainbow byli bardzo mili ,pomocni i uśmiechnięci. Przekazali nam praktyczną wiedzę, którą z pewnością w przyszłości wykorzystamy podczas pracy w charakterze animatora czasu wolnego.
Szkolne Mikołajki to wyjątkowy czas pełen radości i niespodzianek! 🎅🎉 Uczniowie czekają na Mikołaja, który przynosi prezenty i uśmiechy. To doskonała okazja do wspólnej zabawy, świątecznych dekoracji i integracji. W dzisiejszym dniu odbył się również konkurs świąteczny który wygrały klasy: 2G,3T,3G oraz wyróżnienie 1GH Dziękujemy za wspólną zabawkę 🎁❤️
Od 29 września do 26 października 2024 uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju zrealizowali pierwszą część projektu pn. „Europejska turystyka w praktyce” w ramach programu Fundusze europejskie dla rozwoju społecznego 2021-2027 „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Zadanie w całości finansowane było przez Unię Europejską z funduszy FERS na kwotę 477222,22 PLN. Celem projektu było podniesienie umiejętności i sprawności zawodowych i językowych oraz integracja grupy i rozwijanie kompetencji społecznych i międzykulturowych. Instytucją przyjmującą była firma EU Mobility Sverige ze Szwecji, posiadająca wieloletnie doświadczenie w organizacji praktyk zawodowych dla młodzieży z całej Europy.
Projekt pozwolił 13 uczniom z klas 4 i 5 w zawodach technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki oraz 4 opiekunom wyjechać do Szwecji. Przed wyjazdem uczestnicy zostali zapoznani z zasadami BHP, z kulturą i historią Szwecji oraz z zasadami etyki i dobrego współżycia z inną kulturą. Skorzystali również z kursu języka angielskiego, przygotowującego do lepszego wykonania celów projektu.
EU Mobility Sverige zapewniła uczestnikom wyselekcjonowane miejsca praktyk, zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę merytoryczną, a także bogaty program kulturalny.
Uczestnicy projektu byli bardzo zadowoleni z możliwości pracy w renomowanych restauracjach i ekskluzywnych hotelach w Malmö i Lund (restauracja ICHA MOCHI, kawiarnia UGLLA KAFFEBAR, GRAND HOTEL, hotel LUNDIA), z atmosfery wyjazdu, opieki i zapewnionych atrakcji. Wzięli udział w wycieczce Kulaber Trip na wyspę On, półwysep Kulaberg, podziwiali fiordy szwedzkie. Zrealizowali wycieczkę turystyczną pod most Oresund Bridge. Mogli podziwiać atrakcje turystyczne Kopenhagi, zachwycali się urokliwym miasteczkiem Molle. W Malmö odwiedzili Muzeum Malmö oraz Technology and Maritime Museum, a także odbyli grę terenową. Wieczorami nie zabrakło tańców animacyjnych i zabaw integracyjnych.
Podczas 4 tygodniowego pobytu w Szwecji uczniowie zrealizowali wynikające z podstawy programowej 4 tygodniowe praktyki zawodowe zgodnie z kierunkiem kształcenia. Sposobność ćwiczenia nawyków zawodowych i językowych przy wykonywaniu zadań na stanowiskach pracy, umożliwiła podniesienie poziomu znajomości „żywego” języka angielskiego, wiedzy o kulturze, kuchni, historii i obyczajach Szwecji. Uczestnicy pokonali barierę językową, zaczęli sobie radzić z opanowaniem stresu, nabrali pewności siebie, stali się poszukiwanym pracownikiem na turystycznym rynku pracy. Projekt przyczynił się zatem do zwiększenia innowacji w procesie kształcenia młodzieży oraz konkurencyjności absolwentów szkoły na rynku pracy.
Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju będzie kontynuować realizację projektu dla kolejnej grupy beneficjentów w maju 2025 roku.
Koordynatorem projektu jest Anetta Witkowska, dyrektor Regionalnej Szkoły Turystycznej
w Polanicy -Zdroju
27 listopada 2024 roku na trawiastym skwerku, przed wejściem do szkoły, uczniowie klasy 5 technikum gastronomicznego Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju posadzili 30 żółtych krokusów. Cebulki kwiatków otrzymaliśmy z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, które od wielu lat jest polskim koordynatorem europejskiego ,,Projektu Krokus”. Nasza szkoła już od dziewięciu lat bierze udział w tej szczytnej akcji. Zasadzone jesienią cebulki krokusów, zakwitną na początku wiosny i będą upamiętniać półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysiące dzieci innych narodowości, które stały się ofiarami zbrodni nazistowskich. Cebulki przetrwają zimę, a kwitnące krokusy w symboliczny sposób będą przypominać o odradzającym się życiu i przestrzegać współczesny świat przed złem i brakiem tolerancji.
Celem akcji jest także zapoznanie młodzieży z tematyką holokaustu oraz rozbudzanie świadomości na temat problemu dyskryminacji, uprzedzeń i nietolerancji. I chociaż powód sadzenia krokusów jest smutny to niesie za sobą oczekiwanie lepszej przyszłości. Świat jest wystarczająco duży aby zrozumieć jak ważne i piękne są różnice wyrażające się w tradycjach kulturowych, religijnych i możliwościach intelektualnych, mentalnych i fizycznych. Mam nadzieję, że wyniki działań ,,Projektu Krokus” poprzedzone lekcją o losach dzieci podczas II wojny światowej są światełkiem w tunelu na lepsze jutro dla nas wszystkich.
Tekst i foto: Danut Droździk
Rekrutacja animatorów Rainbow na sezon 2025 przeprowadzana przez
Akademię Rainbow odbędzie się 29.11.2024r. od godziny 14.00 w świetlicy
internatu Regionalnej Szkoły Turystycznej (przejście do internatu przez
szkołę). Uczestników serdecznie zapraszamy
Kurs animatora czasu wolnego, organizowany przez Akademię Rainbow
odbędzie się 27-28.11.2024r. w godzinach 8.00-15.00 w świetlicy
internatu Regionalnej Szkoły Turystycznej (przejście do internatu przez
szkołę).
Uczestników serdecznie zapraszamy.
P.S Proszę zabrać ze sobą obuwie zmienne, swobodny strój sportowy, wodę do picia, kanapki i dobry humor.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, pracownikom oraz innym osobom, które włączyły się w akcję „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" prowadzoną przez naszą szkołę we współpracy z firmą Green Office Ecologic. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zbiórce zebraliśmy 1100 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian za zebrane przez nas elektroodpady zostało posadzonych 600 drzew z czego jesteśmy dumni, że przyczyniliśmy się do poprawy jakości powietrza a posadzone drzewa będą piękną pamiątką po tej ekologicznej inicjatywie.
W czwartek, 14.11.2024 trzy najodważniejsze uczennice z naszej szkoły: Gabriela, Nicoll i Patrycja pojechały na Konkurs Recytatorski Poezji Niemieckojęzycznej 🇩🇪😲
Rywalizowały z rówieśnikami w najwyższej kategorii (szkoły ponadpodstawowe) oraz dopingowały młodszych entuzjastów poezji ze szkół podstawowych w całym powiecie.👶🏼👧🏾🧒🏼👩🏻🧑🏻👩🏼🦱
Oceniano nie tylko opanowanie pamięciowe tekstu🧠👄, ale też intonację, wymowę🗣️, rekwizyty👨🏻🎤🕵🏼👨🏽✈️ i indywidualną interpretację wiersza🤔.
Jury pochwaliło wszystkich uczestników za odwagę i chęć podejścia do tak trudnego zadania jak recytacja po niemiecku! 😱🇩🇪
Spośród naszej trójki jurorom najbardziej spodobało się wykonanie wiersza „Der Erlkönig” Johanna Wolfganga Goethego, który recytowała Nicoll Gach. Nagrodzono ją drugim miejscem! 🥈!
GRATULACJE 😍🇩🇪🇩🇪🇩🇪
08 listopada 2024 roku społeczność RST uczciła najważniejsze święto w polskiej historii. 106. lat temu -11 listopada 1918 roku, Polska po 123 latach niewoli zaborów, odzyskała niepodległość. Tego dnia spełniły się marzenia i pragnienia kilku pokoleń Polaków. Polska znów powróciła na mapy świata, a naród mógł dumnie pisać naszą wielowiekową historię.
Temu wydarzeniu poświęcony był uroczysty apel, przygotowany przez utalentowanych artystycznie uczniów. Nad całością radosnego świętowania i występem czuwała p. Danuta Droździk. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego RST i odśpiewania czterech zwrotek ,,Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji MEN ,,Szkoła do hymnu”.
Patriotyczny repertuar zaprezentowany przez uczniów był ucztą dla ducha i serca. Składał się z minikoncertu pieśni patriotyczno-legionowo-żołnierskich, które przeplatane były strofami poezji, prozy i animacji historycznych. Muzyka patriotyczna i pieśni narodowe od zawsze spajały naród polski i podnosiły go na duchu. Nasi uczniowie oraz nauczyciele włączyli się do radosnego świętowania poprzez wspólne śpiewanie. Był to piękny wyraz wielkiego patriotyzmu w małej Ojczyźnie! W szkole panowała podniosła atmosfera. Uczniowie ubrani byli w stroje galowe z przypiętymi biało-czerwone kotylionami.
Podczas uroczystości, pani dyrektor Anetta Witkowska wręczyła w imieniu Prezesa Rady Ministrów i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium jest jedną z form nagradzania najzdolniejszych uczniów szkół, w których nauka kończy się egzaminem dojrzałości. W naszej szkole, w ubiegłym roku szkolnym najwyższą średnią ocen uzyskała Jagoda Galuch – stąd to zaszczytne wyróżnienie zostało jej przyznane. Gratulujemy Stypendium! A wszystkim życzymy radosnego świętowania Niepodległości.
Tekst: Danuta Droździk, fotorelacja: Wiktoria Kopacz
31.10.2024 w Halloween Samorząd Uczniowski wyłonił najstrrrraszniejszą i najbardziej kreatywnie przebraną klasę w szkole 🎃🎃🎃
Wygrała klasa 2h! W nagrodę dla klasy cukierek 🍭🍬🍫(a nawet cała torba cukierków!) a dla nauczycieli psikus, ponieważ otrzymali bon na brak zadania domowego 🤪
W poniedziałek, 28 października 2024 roku uczniowie klasy drugiej technikum żywienia i usług gastronomicznych, Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju wraz z wychowawcą udali się na polanicką nekropolię. Od wielu już lat sprzątamy kilka grobów znajdujących się na miejscowym cmentarzu. Należą do nich między innymi groby zasłużonych Polaniczan odznaczonych Orderem Virtuti Militari oraz grób Marii i Stanisława Kozickich. Młodzież w ten sposób oddaje hołd bohaterom naszej wolności i niepodległości oraz pielęgnuje pamięć o byłych, zasłużonych mieszkańcach naszego miasta i kraju.
Działanie, tuż przed Świętem Zmarłych – w tym roku było realizowane we współpracy z Towarzystwem Miłośników Polanicy. Uczniowie oczyścili mogiły, zgrabili liście i zapalili na nagrobkach znicze pamięci. Dzięki udziałowi, w takiej jak ta akcja, młodzież poprzez działanie uczy się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o zmarłych.
Inicjatywa podjęta przez uczniów naszej szkoły jest godna pochwały i uznania. Skłania do głębokiej refleksji nad przemijaniem i człowieczym losem, poturbowanym w wirach historii. Jestem dumna z postawy uczniów, którzy zapytani - mówili, że sprzątanie opuszczonych grobów jest obowiązkiem moralnym, tych co żyją tu i teraz. W Ojczyźnie! A ,,Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie” - pisał Cyprian Kamil Norwid.
Tekst i foto: Danuta Droździk
Powered by aSc EduPage