13 grudnia 2024 roku, upamiętniliśmy 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Formą upamiętnienia był happening pn. ,,Który skrzywdziłeś człowieka prostego”. Dla uczniów naszej szkoły była to żywa lekcja historii, nawiązująca do tragicznych wydarzeń z czasów PRL-u.
Podczas zajęć, w trakcie drugiej godziny lekcyjnej, społeczność szkolna przeniosła się w czasie i przestrzeni - w mroczne lata 80. XX wieku. Tego dnia na korytarzach szkolnych pojawiła się Milicja Obywatelska, kontrolująca porządek i pacyfikująca wszelkie przejawy oporu. Niepokojące wycie syreny zwiastowało niecodzienne wydarzenie i przejęcie na twarzach. Uczniowie dowiedzieli się o zakazach obwieszczonych przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, która nie była w stanie złamać oporu społecznego. Z antresoli rozrzucone zostały ulotki ośmieszające ówczesną władzę. Z oddali słychać było głośne skandowanie haseł: ,,Nie ma wolności bez Solidarności!”, ,,WRON-a Orła nie pokona!” i ,,Precz z generałem!”.
Całość przedstawienia została urozmaicona pieśniami i piosenkami. Były one wypełnione ideami wolnościowymi oraz głosem pokolenia, dzięki któremu żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Wykonano takie utwory jak: ,,Mury”, ,,Obława”, ,,Psalm o gwiazdce”, ,,Kocham wolność”, ,,Człowieczy los”, ,,Nice” i ,,Miejcie nadzieję”.
Ponadto uczniowie wysłuchali recytacji ,,Idą pancry na Wujek”. Wiersz mówi o masakrze w kopalni węgla kamiennego w Katowicach. O tym, że zło uczynione, nigdy nie było i nie będzie przebaczone, obecni na happeningu usłyszeli z wiersza noblisty - Czesława Miłosza pt. ,,Który skrzywdziłeś człowieka prostego”.
Wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku nie powinny mieć miejsca w historii Polski. Ale na nasze jutro musimy patrzeć przez nasze wczoraj. Mimo upływu czasu, świadomie pamiętamy – bo pamięć jest wielką siłą!