27 stycznia 2025 roku minęło 80 lat od wyzwolenia KL Auschwitz. Na terenie byłego obozu odbyły się rocznicowe obchody z udziałem 56 Ocalałych świadków historii Auschwitz i Holokaustu. Żyjących osób, które przeszły piekło obozu, zostało już niewiele. Mimo sędziwego wieku i chorób - przybyli, aby ostrzegać nas i uczyć, że nienawiść rodzi więcej nienawiści, a zło, więcej zła. O Auschwitz zawsze trudno im było opowiadać, ale gdy ich zabraknie, będzie jeszcze trudniej. Tym bardziej, w dzisiejszych czasach trzeba dbać o takie wartości jak: tolerancja, zrozumienie, humanitaryzm i poszanowanie praw człowieka…
80 lat po wyzwoleniu KL Auschwitz, gołym okiem widać jak świat znów pogrążył się w kryzysie wartości. Wszyscy musimy obudzić nasze sumienie i przekuć przemoc, gniew, nienawiść i złą wolę w zbiorowe dobro. Trzeba być uważnym oraz czujnym na to, co dzieje się wokół. Tę lekcję historii musimy odrobić!
A jak w RST upamiętniono 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau? Została przygotowana wystawa poświęcona osobom, które trafiły do obozu. Na lekcjach historii uczczono pamięć pomordowanych i Ocalałych z zagłady. Uczniowie dowiedzieli się, że dzień 27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na wiosnę – wzorem ubiegłych lat planowany jest wyjazd edukacyjny do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Pamięć jest kluczem dla dzisiejszego świata i projektowania przyszłego. To zdanie zostało wypowiedziane przez dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz - Piotra Cywińskiego w dniu 27.012025 roku. Pamiętamy bo pamięć jest wielką siłą. Nigdy więcej wojny!
Tekst i foto: Danuta Droździk