Konkursy wielkanocne RST 2025 zostały zakończone. 🥚🥚🥚
Wyniki zostaną ogłoszone 25 kwietnia podczas apelu.
Konkursy wielkanocne RST 2025 zostały zakończone. 🥚🥚🥚
Wyniki zostaną ogłoszone 25 kwietnia podczas apelu.
Kolejni uczniowie zdobyli certyfikaty potwierdzające ukończenie trzydniowego kursu barmańskiego🍹.
Prowadził go w dniach 09.04.-11.04. 2025 pasjonat, uczestnik mistrzostw świata Barmanów Flair, właściciel Agencji Barmańskiej #OryginalnyBar Pan #DariuszOwczarek🍸. Jak zawsze zachwycił on naszych uczniów profesjonalizmem, wiedzą i w ciekawy sposób wprowadził w tajniki sztuki barmańskiej🍹.
Uczymy się od najlepszych!
Dziękujemy 💐.
Dziś uczniowie klasy 4 technikum organizacji turystyki mieli okazję uczestniczyć w jednodniowych zajęciach praktycznych w Punkcie Informacji Turystycznej w Polanicy-Zdroju. Dzięki współpracy z Teatrem Zdrojowym mogliśmy:
✅ doskonalić umiejętności obsługi klienta,
✅ poszerzyć wiedzę o Ziemi Kłodzkiej,
✅ zdobywać doświadczenie w realnych warunkach pracy!
To wszystko jest częścią naszej szkolnej koncepcji Symulacyjnej Pracowni Informacji Turystycznej, którą rozwijamy już od kilku miesięcy.
Serdecznie dziękujemy za możliwość nauki w praktyce! 💙
„Ut est rerum omnium magister usus” – doświadczenie jest najlepszym nauczycielem.
Dzisiejsza kulinarna podróż dookoła świata była okazją do poznania smaków, różnorodności i bogactwa kuchni różnych narodów. 🌍🍴
Klasa 2t w roli poszukiwaczy smaków kuchni:
🇨🇳 chińskiej, 🇹🇷 tureckiej, 🇪🇸 hiszpańskiej, 🇮🇹 włoskiej, 🇫🇷 francuskiej i 🇬🇷 greckiej.
Było pysznie, inspirująco i pięknie! 😍
Serdeczne podziękowania dla nauczycieli gastronomii i hotelarstwa za wsparcie i pomoc w realizacji tych wyjątkowych zajęć. 👏
Brawo dla wszystkich zaangażowanych! 💪✨
Uczniowie naszego technikum mieli ogromną przyjemność przygotować poczęstunek i zapewnić obsługę zaproszonych gości podczas obchodów 60-lecia "Budowlanki".
Pochwała naszej pracy to dowód, że wywiązaliśmy się wzorowo.
Dziękujemy wszystkim uczniom za wielkie zaangażowanie i godne reprezentowanie szkoły.💐
#zespółszkółtechnicznychwkłodzku
#regionalnaszkołaturystyczna
2 kwietnia 2025 roku uczniowie klas: 2t 2g, 3t, 3g i 5t mieli okazję uczestniczyć w lekcji z udziałem osób obcujących ze świadkiem historii. Spotkanie z panią Iwoną Kwaszyńską i jej mężem Tadeuszem odbyło się w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Inicjatorem spotkania był nauczyciel historii we wsparciu dyrektora Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju. Pani dyrektor, Anetta Witkowska przywitała gości, dziękując za przyjęcie zaproszenia. Podkreśliła, jak ważne w edukacji historycznej są relacje przekazane z ustświadka.
Uczniowie wysłuchali wykładu: ,,Historia rodziny Sobolewskich, uhonorowanej tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zadaniem młodzieży było zebranie informacji i wypełnienie tematycznej karty pracy, opracowanej do tej niestandardowej lekcji historii. Prelegenci zadbali aby relacja, urozmaicona była prezentacją dokumentów, materiału ikonograficznego i artefaktów. Uczniowie poznali wojenne losy polskiej rodziny zamieszkującej Kresy Wschodnie II Rzeczpospolitej. Rodzina Sobolewskich podczas II wojny światowej, mieszkała na skraju wsi Olejowa Korolówka - w powiecie Horodenka. Składała się z dwojga rodziców: Władysław Sobolewski - ojciec i matka - Bronisława Sobolewska z domu Greniuk oraz czworo dzieci: Stefania, Krystyna, Kazimierz i Franciszka. Jak każdej polskiej rodzinie, w czasie okupacji hitlerowskiej było im ciężko! Oprócz zabezpieczenia wyżywienie dla siebie, obowiązkowo musieli dawać kontyngent dla Niemców. Przez ten cały, mroczny czas wojny, rodzina Sobolewskich była bita i prześladowana przez Niemców. Napadana przez różne bandy, które w rejonie Horodenka grasowały. Najstarsza córka Sobolewskich – Stefania, została zamordowana. To był ogromny cios dla całej rodziny!
Jak to się stało, że pośmiertnie Bronisława oraz Władysław Sobolewscy i ich córka Franciszka Kwaszyńska, z domu Sobolewska zostali uhonorowani medalem ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”? To honorowe wyróżnienie jest przyznawane od 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Według definicji ,,Sprawiedliwy to osoba pochodzenia nieżydowskiego, która podczas II wojny światowej, aktywnie i w sposób ciągły wspierała akcję ratowania Żydów lub udzielała im schronienia bez wynagrodzenia”. Małżeństwo Sobolewskich, w latach 1942-1944 - pod swój dach przygarnęło cztery osoby pochodzenia żydowskiego. Nie wahali się i w obliczu zagrożenia ratowali ludzkie życie. Schronienie u Sobolewskich znalazło trzech mężczyzn i jedna kobieta. Nie ważne było dla Sobolewskich, kim ci ludzie byli i czym się zajmowali. Przez okres od półtora do dwóch lat, rodzina zapewniła im bezpieczny byt, wyżywienie i ubranie. Nie było łatwo podczas II wojny światowej wyżywić sześcioosobową rodzinę i dodatkowo jeszcze, cztery osoby pochodzenia żydowskiego.
Dla Sobolewskich życie, od momentu przygarnięcia nocą 1942 roku pod swój dach, zmarzniętych i wystraszonych Żydów było wyzwaniem. Ojciec rodziny - Władysław zrobił na szybko dobrze zabezpieczony w stajni schowek dla panów: Dawida, Wiliama i Jojłyka. Pani Ita Laser miała przygotowany i zabezpieczony schowek w kuchni. Całymi dniami ,,przybysze” nie mogli opuszczać kryjówek. Nocą tylko istniała możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza. Franciszka, pomagała w praniu odzieży i noszeniu jedzenia dla ukrywających się. Podkreślić należy, że to zadanie było niebezpieczne, ponieważ chorowali oni na tyfus. Na rodzinę Sobolewskich donoszono, że ukrywają Żydów. Mimo represji – pomagali!
Dlaczego życiem, aż tak ryzykowali Sobolewscy? Dobrze wiedzieli, że za pomoc Żydom grozi kara śmierci dla całej rodziny! Z perspektywy minionego czasu można powiedzieć, że Władysław, Bronisława i Franciszka - naoczni świadkowie holokaustu, byli ludźmi bardzo odważnymi. Nikt nie rodzi się odważny! Odwaga rodziny Sobolewskich w połączeniu z sumieniem, zaowocowała odpowiedzialnością za życie ludzi proszących o pomoc. Kto z nich przeżył? Powojenne losy pan Jojłyka i pani Ity Laster nie są znane bo nigdy nie kontaktowali się z rodziną, która udzielała im pomocy podczas wojny. Bracia Wiliam i Dawid Hausknecht wyemigrowali do USA. Mieli kontakt z Franciszką Kwaszyńską z domu Sobolewska. Pisali do niej listy, ale nigdy już się nie spotkali. To oni zgłosili rodzinę Sobolewskich do odznaczenia za pomoc w ukrywaniu Żydów w czasie II wojny światowej.
Pani Franciszka Kaszyńska z domu Sobolewska nigdy nie dzieliła się tą historią. Mimo, że całe życie nosiła ją w sercu i w traumatycznych wspomnieniach. W dniu 20.07.1992 roku w Urzędzie Gminy w Lądku - Zdroju złożyła relację dla Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Opowiedziała, jak zapamiętała pomoc, jakiej udzielili jej rodzice i ona sama dla osób pochodzenia żydowskiego podczas II wojny światowej w latach 1942-1944. Ta historia nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie potrzeba poszukiwań genealogicznych losów rodzinnych podczas II wojny światowej. Za sprawą wnuczki Emilii Kwaszyńskiej, z mroków dziejów została ocalona od zapomnienia pamięć o dobrych ludziach. Perły z lamusa znalezione po latach na strychu to Medal i dyplom Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Obecnie dla rodziny to bardzo cenne świadectwo odwagi z czasów wojny.
Dziękujemy Państwu Kwaszyńskim za podzielenie się osobistymi refleksjami i za spotkanie z młodzieżą naszej szkoły. Ja zadaję sobie pytanie: jak oddać sprawiedliwość, Sprawiedliwym? Należy przywracać pamięć o nich i przywoływać ich twarze z zachowanych czarnobiałych fotografii.
Tekst i foto: Danuta Droździk
Wieloletnia współpraca z Dolnośląską Organizacją Turystyczną pozwoliła nauczycielom przedmiotów turystycznych na wypracowanie najwyższej jakości standardów obsługi turysty w punkcie informacji turystycznej. Uczniowie uczą się ich w symulacyjnej pracowni informacji turystycznej jak obsługiwać turystów stosując zasadę Customer Care oraz prezentując odpowiednią postawę i szacunek wobec klientów. Wiedzę krajoznawczą na temat regionu nabywają ucząc się w oparciu o modułowy program nauczania, pracując metodą projektów oraz uczestnicząc w warsztatach dydaktycznych w terenie i wycieczkach krajoznawczych. Dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, oddział Kłodzko, mogą uczyć się jakie są największe atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej oraz w jaki sposób przekazywać wiedzę turystom.
Dzięki wsparciu Teatru Zdrojowego i współpracy z punktem informacji turystycznej w Polanicy-Zdroju uczniowie mogą uczyć się kompleksowej obsługi turysty.
Ocena umiejętności i wiedzy uczniów klas turystycznych odbyła się w dniu 2 kwietnia 2025 r. w punkcie informacji turystycznej w Polanicy-Zdroju. Ocena pod patronatem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej została dokonana przez Pana Jana Stypułę – z ramienia punktu Informacji Turystycznej w Polanicy-Zdroju oraz Edytę Zarzycką-Kościesza – jako nauczyciela-koordynatora koncepcji symulacyjnej pracowni informacji turystycznej w Regionalnej Szkole Turystycznej. Celem przeprowadzonej oceny było przyznanie najlepszym uczniom „Certyfikatu najwyższej jakości obsługi pracowników w punkcie Informacji Turystycznej”. Komisja skrupulatnie odnotowywała wszystkie zaliczenia poszczególnych kryteriów wg punktacji zaakceptowanej przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Do oceny przystąpiło 9 uczniów z klasy IV Technikum Organizacji Turystyki i niemal wszyscy uczniowie uzyskali wymaganą liczbę punktów, otrzymując certyfikat. Kolejnym etapem praktycznej nauki dla uczniów, trwającym do końca roku szkolnego – jest wdrażanie w życie umiejętności praktycznej obsługi turysty w punkcie Informacji Turystycznej w Polanicy-Zdroju. Po tym etapie każdy uczeń mógł dodatkowo otrzymać certyfikat pracy w punkcie Informacji Turystycznej w Polanicy-Zdroju.
Dziękuję za liczne zgłoszenia w konkursie fotograficznym ,,Ziemski punkt widzenia ", którego organizatorem był Instytut Nauk Geologicznych we Wrocławiu. 🌍🌏🌎
Moje oczy cieszy ogrom geologicznych fotografii. Zdjęcia pojawiły się już na stronie www.konkurs-foto.uwr.edu.pl🏞️🏜️🌄🌋
Należy wejść w zakładkę galeria prac.
Anna Bieniasz-Gil
Wspinaczka górska w Górach Stołowych za nami!
Narożnik, Czaszka, Skały Puchacza, Fort Karola – widoki, które zapierały dech w piersiach. 😍
Wspaniali przewodnicy sudeccy z PTTK oddział w Kłodzku – Państwo Joanna i Jarek Marcinkowscy – zadbali o naszą energię, wiedzę i wyśmienity humor. 👏
Klasy turystyczne po raz kolejny udowodniły, że nauka w terenie to coś niesamowitego! 🎒🌍
Serdecznie dziękujemy naszym przewodnikom za ogrom wiedzy o naszym regionie, który teraz doceniamy jeszcze bardziej. 💚
Brawo dla wszystkich uczestników – to była przygoda, której długo nie zapomnimy! 🙌
Pod takim hasłem 28.03.2025 odbył się konkurs kulinarny skierowany do uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych. Do zmagań przystąpili wyłonieni wcześniej przedstawiciele klasy pierwszej i drugiej. Zadaniem konkursowym było wycięcie z ziemniaków kostek o podanych wymiarach i kształcie, w określonym czasie.W skład jury weszli uczniowie klasy trzeciej, nauczyciele zawodu oraz Pan #WaldemarZałuski.Poprawność wykonania zadania oceniano na podstawie objętości wypartej wody po zanurzeniu w niej wykonanych próbek. Czyli matematyka, fizyka, chemia i gastronomia w jednym🧑🍳.
A oto wyniki końcowe:
🥇 Łucja Gozdek klasa Ig
🥈 Wojciech Mikołajczyk klasa Ig
🥉 Julia Trzósło klasa Ig
Wyróżnienia:
- Sandra Janowska klasa IIg
- Paula Ciszewski klasa IIg
- Kateryna Norba klasa Ig
Sponsorami nagród byli:
#GaleriaTwierdzaKłodzko
#BelloPizzaPasta
#WaldemarZałuski
W dniu 26.03.2025 gościliśmy w naszej szkole cenionego szefa kuchni restauracji #RestaurAnka z Kudowy-Zdroju.Pan Piotr Bąk poprowadził dla uczniów trzeciej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych warsztaty kulinarne. Pod bacznym okiem mistrza gastronomowie przygotowali boeuf strogonow, zrazy zawijane, tatara i na deser hamburgery😉.
Pasjonat i znawca wołowiny zaraził wszystkich swoją pasją i przekazał profesjonalną wiedzę, za co z całego serca dziękujemy 💐. Dziękujemy również hurtowni #BidfoodFarutex za nieodpłatne przekazanie nam surowców niezbędnych do przeprowadzenia zajęć 💐.
Dziś na zajęciach zawodowych doskonaliliśmy nasze umiejętności w obsłudze klienta w punkcie informacji turystycznej.
📍 Skupiliśmy się na walorach turystycznych Ziemi Kłodzkiej – regionu pełnego piękna i atrakcji!
💬 Uczyliśmy się używać języka korzyści, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby turystów.
💪 Dzięki tym zajęciom jesteśmy coraz lepiej przygotowani do profesjonalnej pracy w branży turystycznej.
Atmosfera była świetna, a zdobyta wiedza daje nam mnóstwo satysfakcji! 🤓
🎉 Ruszyły zajęcia przygotowujące uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej do praktyk zawodowych w Szwecji w ramach projektu FERS „Europejska turystyka w praktyce”! 🌍
25 marca odbyły się warsztaty prowadzone przez pedagog A. Chwiłkę pt. „Integracja grupy i rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Trening interpersonalny”. 💡
Uczestnicy pracowali nad: ✅ Budowaniem wzajemnego zaufania i wsparcia w grupie 🤝
✅ Rozwijaniem strategii radzenia sobie ze stresem 🧘♀️
✅ Wzmacnianiem poczucia własnej wartości 💪
✅ Asertywnością i komunikacją opartą na szacunku 🗣️
To dopiero początek! Trzymamy kciuki za dalsze przygotowania i niezapomniane doświadczenia w Szwecji! 🇸🇪✨
Stowarzyszenie Hotelmania serdecznie zaprasza uczniów RST do udziału w konkursie „Hotel dla Planety”organizowany przez
Społeczną Akademię Nauk. To jest wyjątkowa szansa, by wykazać się
kreatywnością, innowacyjnością i ekologicznym myśleniem w branży
hotelarskiej!
To proste! Wszystkie szczegóły oraz regulamin konkursu znajdziecie pod
linkiem na stronie SAN:
https://san.edu.pl/kandydat/konkursy/hotel-dla-planety [1]
🌍 To doskonała okazja, by rozwijać umiejętności, zdobywać cenne
doświadczenie i… walczyć o atrakcyjne nagrody!
🔥 Co czeka na zwycięzców?
🥇 I miejsce – sprzęt elektroniczny o wartości 2.000 zł + 500 zł
rabatu na studia na kierunku Turystyka i rekreacja w SAN
🥈 II miejsce – sprzęt elektroniczny o wartości 1.500 zł + 500
zł rabatu na studia w SAN
🥉 III miejsce – sprzęt elektroniczny o wartości 1.000 zł + 500
zł rabatu na studia w SAN
Zapraszamy do udziały w konkursie!
📢 Śledźcie Stwarzyszenie Hotelmania na social mediach i bądźcie
na bieżąco:
📌 Facebook: https://www.facebook.com/stowarzyszeniehotelmania [2]
📌 Instagram: https://www.instagram.com/hotelmania_association/ [3]
📌 LinkedIn:
https://www.linkedin.com/company/stowarzyszenie-hotelmania/ [4]
Zgłoszenia do konkursu u pani Sylwii Wasielewskiej - Romian, sala 24.
Szkolna akcja rejestracyjna potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych została dzisiaj zakończona. Nasza szkoła dołączyła tym samym do ogólnopolskiego grona "Szkół z Życiem" I zaistniała na mapie szkół organizujących akcję #Komórkomania. W imieniu koordynatora Fundacji DKMS, dziękujemy uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za swój aktywny udzial w akcji. Daliśmy piękny i szlachetny przykład działania na rzecz drugiego czlowieka. Powiększyliśmy ogólnopolską bazę dawców o kolejnych, nowych 32 potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych. Wyjątkowe podziękowania należą się również niezawodnym Wolontariuszom, rejestrującym i obsługującym szkolne wydarzenie.
Powered by aSc EduPage